Lai mudinātu savu komandu darboties efektīvāk un labāk, nav jāizdod milzu līdzekļi dārgos rīkos un programmās. Aizmirsti par uzņēmuma maciņu iztukšošanu, piešķirot prēmijas vai paaugstinot algas. Mūsdienās ir pieejami arī citi varianti, kas ir izdevīgi kā darba devējam, tā darbiniekam. Viens no šādiem rīkiem ir akciju opcijas.
Princips ir pavisam vienkāršs – apmaiņā pret centību un labu darbu piedāvā saviem darbiniekiem iegādāties nelielu uzņēmuma daļu (par izdevīgu cenu). Kādas ir akciju opcijas priekšrocības un kā tās var palīdzēt tava biznesa attīstībai – to skaidrojam raksta turpinājumā.
Kas ir akciju opcijas?
Jautājums par to, kā motivēt darbiniekus strādāt produktīvāk, ir bijis aktuāls desmitiem un pat simtiem gadu. Galu galā – no tā ir atkarīgs, kāds būs uzņēmuma sniegums. Prēmiju izmaksa, kopīgu pasākumu rīkošana un dāvanu pasniegšana, protams, ir labi žesti, taču tie ne vienmēr sniedz vēlamo rezultātu.
Šī iemesla dēļ arvien populārākās kļūst akciju pirkuma tiesības jeb akciju opcijas. Izklausās sarežģīti? Nebūt ne! Akciju opcijas nav nekas tik biedējošs, kā sākumā varētu šķist.
Vienkāršāk skaidrojot, akciju opcijas ir ieguldījumu veids, kas ļauj darbiniekam nopirkt noteiktu skaitu uzņēmuma akciju par fiskētu cenu. Tas nozīmē, ka darba ņēmējiem ir tiesības un izvēle iegādāties uzņēmuma akcijas. Kāpēc tas ir kārdinošs piedāvājums? Iemesli ir vairāki.
Lielākā priekšrocība ir tā, ka darbiniekam ir iespēja nākotnē iegādāties akciju opcijas par cenu, kāda ir konkrētajā dienā, kad piedāvājums ir izteikts (cena var būt neliela vai pat bezmaksas). Tas nozīmē, ka vēlāk (iespējams, pat pēc vairākiem gadiem), kad uzņēmuma vērtība būs augusi, tu varēsi saņemt akcijas par krietni izdevīgāku cenu un tādējādi gūt peļņu.
Akciju opciju lielākais pluss ir tāds, ka darbiniekam nav nekādu pienākumu tās izmantot. Ja nevēlies iegādāties uzņēmuma akcijas, vari to nedarīt.
Ko ir svarīgi zināt par akciju opcijas piešķiršanu?
Ja vēl nekad iepriekš neesi piešķīris akciju opcijas (vai arī saņēmis tās), iespējams, jūties apmulsis. Patiesi – procesā ir jāņem vērā vairāki nozīmīgi aspekti. Vispirms ir svarīgi atcerēties, ka darbinieks ir tiesīgs uzsākt opciju īstenošanu ne ātrāk kā pēc 12 mēnešiem (no opciju piešķiršanas dienas).
Likumā nav noteikts, kādai ir jābūt piedāvātajai cenai. Katrs uzņēmums var brīvi izvēlēties to, kāda tā būs (pat par nominālvērtību), turklāt nav nepieciešams veikt oficiālu vērtēšanas analīzi.
Kas ir svarīgi, akciju nominālvērtību kopsumma nedrīkst pārsniegt 10% no sabiedrības apmaksātā pamatkapitāla. Darba devējiem nav jāsatraucas par nodokļu maksāšanu, jo akciju opcijas netiek apliktas ar tiem (ja vien ir pagājis gads kopš to piešķiršanas un ievēroti pārējie nosacījumi).
Kas ir jāatceras darbiniekiem?
Lai gan akciju opcijas piesķir darba devējs, arī darbiniekiem ir svarīgi ņemt vērā pāris aspektu. Labā ziņa – akciju opciju saņēmējs var brīvi rīkoties ar iegūtajām akcijām. Turklāt, kapitāldaļu saņēmējs var izmantot arī visas dalībnieku tiesības, tostarp dividenžu saņemšanu, balsstiesības, tiesības uz likvidācijas kvotu.
Darbinieki var emitēt akcijas arī bez balsstiesībām. Ja plāno pārtraukt darba attiecības, tad ir būtiski atcerēties, ka akciju opcijas vari izmantot 6 mēnešu laikā pēc aiziešanas. Ja esi nolēmis atvadīties no savām tiesībām, tad pārējiem dalībniekiem ir pirmpirkuma tiesības.
Ja esi saņēmis akciju opcijas, tad ir svarīgi atcerēties par nodokļu samaksu. Algas nodokli ir pienākums samaksāt tad, ja opcijas netiek turētas vismaz vienu gadu. Kad esi nolēmis pārdot savas akcijas, neaizmirsti, ka nepieciešams apmaksāt ienākuma nodokli no kapitāla pieauguma – pašlaik tas ir 20%.
Ja vien akcijas netiek publiski tirgotas, uzņēmumam ir jāorganizē neatkarīgs novērtējums.
Kad var nemaksāt algas nodokli, īstenojot opcijas?
Likumā ir noteikti arī atsevišķi gadījumi, kad nav jāmaksā algas nodoklis, rīkojoties ar savām akciju opcijām. Šādi izņēmumi ir vairāki. Piemēram, ja pagājuši vismaz 12 mēneši, kopš tās saņēmi, ja starp kapitālsabiedrību un darbinieku nepastāv parādsaistības, ja darba devējs ir iesniedzis likumā noteikto informāciju VID un tamlīdzīgi.
Šeit atradīsi detalizētāku skaidrojumu par to, kuros gadījumos maciņš nebūs jāiztukšo.
Kāda informācija ir jāsniedz VID?
Līdzīgi kā ar citiem darījumiem, arī par akciju opciju piešķiršanu ir jāinformē Valsts ieņēmumu dienests. Lai to izdarītu, būs jāaprēķina gūtie ienākumi, kas, vienkārši skaidrojot, ir akciju tirgus vērtība mīnus akciju iegādes vērtība.
Kā to nosaka? Ja uzņēmums ir publisks, tad jāņem vērā fiksētā akcijas vidējā svērtā cena. Ja akcijas nav publiskā apgrozībā, tad ir jāveic neatkarīgs vērtējums pēc noteiktas metodikas. Šādu atzinumu var sagatavot persona, kas ir mantiskā ieguldījuma vērtētāju sarakstā. Atceries, ka vērtējums ir derīgs vien 12 mēnešus no tā sagatavošanas dienas.
Tāpat darba devējiem divu mēnešu laikā pēc pieteikšanās perioda opcijām vai to piešķiršanas ir jāsniedz VID detalizēta informācija par iesaistītajām kapitālsabiedrībām, akciju iegādes nosacījumiem un daudz ko citu. Sīkāku informāciju par to, ko nepieciešams iekļaut, atradīsi šeit.
Kāda ir atšķirība starp personāla akcijām un opcijām?
Iespējams, esi dzirdējis par personāla akcijām – savā būtībā tās ir līdzīgas akciju opcijām, taču starp abiem jēdzieniem ir dažas atšķirības.
Personāla akcijas nozīmē, ka sabiedrība piešķir savam darbiniekam akcijas. Savukārt sabiedrības, kas izvēlas akciju opcijas, darbiniekam dod vien tiesības tās iegūt. Parasti personāla akcijām priekšroku dod lielāki uzņēmumi, kuru vērtība ir skaidri paredzama. Šādā veidā tie nereti atalgo savus darbiniekus augstākajos amatos.
Akciju opcijas savukārt ir izdevīgs variants jaunajiem jeb “start-up” uzņēmumiem. Kad uzņēmums ir nesen dibināts, ne vienmēr ir iespēja saviem darbiniekiem piedāvāt augstu atalgojumu, taču ir paredzams, ka vēlāk akcijas būs krietni vērtīgākas. Tieši tāpēc akciju opcijas ir lielisks veids, kā piesaistīt augsti kvalificētus speciālistus un motivēt tos uz efektīvāku darbu.
No 1.jūlija Krievija ir ofšors. Ko nu iesākt?
2023. gada 27. jūnijā Ministru kabinets pieņēma MK noteikumus Nr.333 “Zemu nodokļu vai beznodokļu valstu un teritoriju saraksts” [...]
Parunāsim par Bruno vīziju jeb kā uzbūvēt nodokļiem efektīvu starptautisku uzņēmumu grupu
Šodien parunāsim par Bruno. Nē, nē, ne par animācijas filmas “Enkanto” varoni Bruno, par kuru nedrīkstēja runāt, bet [...]
Transfertcenu ietekme uz gada pārskatu
Transfertcenu noteikšana attiecas uz preču pārdošanu, pakalpojumu sniegšanu vai aktīvu (t.sk. nemateriālo) pārcelšanas cenu noteikšanu starp dažādiem vienas [...]
Personāla daļas – rīks kā motivēt darbiniekus sasniegt uzņēmuma mērķus un netikt aizvilinātiem pie konkurentiem
Līdz ar grozījumiem Komerclikumā, kas stājās spēkā sākot ar 2021.gadu, SIA tiesības attiecībā uz kapitāla daļām tika būtiski [...]